prazskamhd.cz
DiskuzeKontaktyOdkazy

Dopravci PIDNABÍDKA

       Autobusy       Tramvaje       Metro       Lanovky       Přívozy       Železnice       Linkové vedení       Evidence vozidel       Fotogalerie       Dopravci       Historie       Jiná města

NEJNOVĚJŠÍ FOTO

Nejnovější foto
Vstup do galerie

NÁHODNÉ FOTO

Náhodné foto

Dopravní podnik hl. m. Prahy

Sídlo společnosti: Sokolovská 217/42, Praha 9, 190 22

Webová prezentace: http://www.dpp.cz/

Nejvýznamnější pražský dopravce vznikl v roce 1897 pod názvem Elektrické podniky královského hlavního města Prahy. Po té vystřídal ještě několik názvů, současný se používá od roku 1991. Společnost provozuje pražské metro, tramvaje, lanovou dráhu na Petřín, většinu městských autobusových linek a část příměstských. Mezi lety 1936 - 1972 provozoval dopravní podnik také linky pražských trolejbusů. Dopravce využívá 3 depa metra, 7 vozoven tramvají a 5 garáží pro autobusy. Kromě toho provozuje ještě muzeum městské hromadné dopravy v bývalé vozovně Střešovice. Společnost zajišťuje také výrobu a distrubice jízdenek, částečně smluvně. Nátěr PID se na vozidlech dopravce objevuje spíše vzácně, obecně se používá bílý, stříbrný nebo krémový základ doplněný červenými pruhy.Evidence vozidel daného dopravce: metro - tramvaje - autobusyVyhledat linky provozované společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy


Páteřní sítí MHD v Praze je metro o třech linkách a jedné plánované. Provoz na lince C je zajištěn soupravami M1, na lince A a B jezdí 81-71M. Druhá zmíněná souprava zastavila ve stanici Národní třída

Mezi již vyřazené typy souprav pražského metra patří Ečs (na snímku) a 81-71. Oba druhy vlaků jsou zachovány jako historické a jsou s nimi pravidelně pořádány jízdy.

Mezi základ vozového parku Dopravního podniku patří už desítky let tramvaje T3. Do dnešní doby prošla většina vozů nějakým stupněm modernizace, vybrané vozy jsou dokonce částečně nízkopodlažní.

Přes tramvaje T6A5, KT8D5 a Škoda 14T se dopravní podnik propracoval až k nejnovějšímu, celonízkopodlažnímu typu Škoda 15T.

Vozový park autobusů je již řadu let obnovován nízkopodlažními autobusy SOR NB 12 a SOR NB 18.

Po mnoho let představovaly autobusy Karosa veškerou flotilu autobusů. S jednotlivými podtypy klasické sedmičkové řady se postupně loučíme, novější devítková řada zatím v provozu zůstává.

Poslední roky se nesou v duchu zavádění midibusových linek. Pro ty pořizoval Dopravní podnik původně midibusy SOR, nověji se jedná o vozy Solaris.

Dopravní podnik provozuje v rámci PID také pozemní lanovou dráhu na Petřín, na vlastní tarif pak visutou dráhu v zoo.


PŘIHLÁŠENÍ

Jméno
Heslo

Registrace / Ztracené heslo


AKTUALIZOVÁNO

V současné době dochází zejména k přidávání nových článků do sekce Jiná města.


NÁVŠTĚVNOST

© 2006 - 2018 autobusy.kx.cz & prazskamhd.cz. Autorem webu je Petr Blažek
Kopírování obsahu webu je povoleno jen po předchozí domluvě s autorem