prazskamhd.cz
DiskuzeKontaktyOdkazy

EvidenceNABÍDKA

       Autobusy       Tramvaje       Metro       Lanovky       Přívozy       Železnice       Linkové vedení       Evidence vozidel       Fotogalerie       Dopravci       Historie       Jiná města

NEJNOVĚJŠÍ FOTO

Nejnovější foto
Vstup do galerie

NÁHODNÉ FOTO

Náhodné foto
Pro lepší porozumění způsobu, jakým jsou v evidenci značené nátěry, byla sestavena tato stránka.

Unifiky

Pražská integrovaná doprava (PID)

 
Nátěr je prosazován ROPIDem a používá ho většina dopravců (DP Praha však nikoliv) na nově pořizované nebo lakované autobusy. Počet autobusů v tomto nátěru je považován i za standard kvality. Sestává z červeného pruhu ve spodní části vozu, bílé střední části a modré střechy. Bývá doplněn ještě hesly a logy propagujícími PID.

Městský červenobílý unifik

  
Před listopadem 1989 byl tento nátěr používán pro označení MHD ve všech městech. Někde se dodnes udržel, většina měst však zavedla vlastní unikátní barevné schéma. Pražský dopravní podnik používá toto schéma dodneška. Je tvořeno bílým podkladem, na němž se nachází široký pruh ve spodní části vozu, pod okny se pak nachází ještě jeden tenký. U moderních nízkopodlažních autobusů najdeme (nejspíše) z prostorových důvodů jen pruh spodní.

Příměstský modrobílý unifik

  
Před listopadem 1989 byl tento nátěr používán pro označení příměstských autobusů ČSAD. Poslední autobusy DP v tomto nátěru byly Karosy C 734, které jsou však již vyřazeny a tento nátěr je tedy v PID již pomalu na vymření. Nátěr je tvořen bílým podkladem, na němž se nachází široký pruh ve spodní části vozu, pod okny se pak nachází ještě jeden tenký.

Arriva Praha

    
Společnost Arriva Praha (dřívější Veolia Transport Praha a Connex Praha) používala ve své historii převážně tyto čtyři verze nátěrů. Nejnovější verze, kterou společnost používá dodnes, je tvořena šedým spodním pruhem a červeným zbytkem autobusu. Starší verze jsou tvořeny bílým podkladem a spodním pruhem, a to buď modrým, červeným, nebo šedočerveným.

Arriva

 
Tento nátěr pronikl do PID poté, co byla společnost Bosák bus odkoupena koncernem Arriva. Téměř celý autobus je tmavě zelený, v přední části můžeme najít světlý půlkruh kolem čelního skla.

Bosák bus

 
Nátěr využívaný dopravcem Bosák před odkoupením Arrivou. Na bílém pokladu se nachází zelené lomené pruhy.

ČSAD MHD Kladno

  
Společnost ČSAD MHD Kladno používá bílý nátěr, na kterém se pod okny nachází proužek. Ve starší verzi zelený, nyní se používá červený.

ČSAD Střední Čechy

 
Na bílém podkladu se nachází jeden tmavě modrý přerušený pruh ve spodní části vozu, další modrý pruh se nachází zhruba uprostřed výšky mezi podvozkem a okny. Tento druhý pruh směrem dozadu stoupá a na konci vytváří dvojitou šipku. U kloubových autobusů se motiv šipky opakuje v obou článcích vozu. Existuje také v červené verzi, ta je ale málo rozšířená.

ČSAP Nymburk

 
Nátěr využívaný společností ČSAP Nymburk před fúzí s kolínskou OAD. Je tvořen modrým pruhem ve spodní a červeným ve střední části. Na konci vozu se oba pruhy lámou směrem nahoru, spojí se a vytvářejí jakousi šikmou zebru.

Jaroslav Štěpánek

  
Základ tohoto nátěru můžeme vidět v městské unifiku. Spodní pruh však začíná výše, je širší a přechází ve dva lomené v zadní části vozu. U nízkopodlažních autobusů byl vypuštěn pruh pod oknem.

Probo bus

 
Na bílém podkladu se nachází široký spodní tmavě modrý pruh, který přechází směrem nahoru ve dva tenčí a světlejší. Nejsvětlejší z nich se pak nachází také pod oknem.

Spojbus

 
Nátěr využívaný dopravcem Spojbus před odkoupením Arrivou Praha. Většina autobusu je žlutá, ve spodní části se nachází jeden větší a jeden menší červený pruh.

Ostatní unifiky

Jedná se o vozy, které byly koupeny z jiných měst a jezdí s unifiky dopravců, od kterých pocházejí.

Celovozové reklamy a jejich pozůstatky

  
Na autobusech se neobjevují celovozové reklamy v takovém rozsahu, jako na tramvajích. Označení reklamního nátěru na autobusu je CVR (CeloVozová Reklama) + objekt reklamy. Některé autobusy jezdí také v podkladových barvách reklam, které nesly dříve (snímek vpravo). Tyto nátěry jsou označeny jako pozůstatky.

Barvy a ostatní

  
Pokud autobus nenese specifický nátěr, ale jen barevnou kombinaci, je touto označen. Pokud má nátěr nějaký výrazně prvek, používá se například označení ''bílý s grafikou''.


PŘIHLÁŠENÍ

Jméno
Heslo

Registrace / Ztracené heslo


AKTUALIZOVÁNO

V současné době dochází zejména k přidávání nových článků do sekce Jiná města.


NÁVŠTĚVNOST

© 2006 - 2018 autobusy.kx.cz & prazskamhd.cz. Autorem webu je Petr Blažek
Kopírování obsahu webu je povoleno jen po předchozí domluvě s autorem