Web (nejen) o pražské MHD - prazskamhd.cz
prazskamhd.cz
DiskuzeKontaktyOdkazy

Jiná městaNABÍDKA

       Autobusy       Tramvaje       Metro       Lanovky       Přívozy       Železnice       Linkové vedení       Evidence vozidel       Fotogalerie       Dopravci       Historie       Jiná města

NEJNOVĚJŠÍ FOTO

Nejnovější foto
Vstup do galerie

NÁHODNÉ FOTO

Náhodné foto
Warszawa
StátPolsko
Kraj (region)Mazovské vojvodství
Počet obyvatel1 720 000
Provozovatel MHDcelá řada dopravců
Rozsah provozu1 linka metra, 26 tramvajových, síť autobusových
Vozový park metra81-71, Alstom Metropolis, 81-572, Siemens Inspiro
Vozový park tramvajíKonstal 105, FPS 123N, Alstom 112 a 116, Pesa Tramicus a Swing
Vozový park autobusůmnoho různých typů a podtypů, liší se i napříč dopravci
Další druhy dopravyměstská železnice
Odbavování cestujícíchvšemi dveřmi
PopisDopravu ve Varšavě organizuje společnost ZTM Warszawa. Každý druh dopravy má svůj dopravní podnik, autobusy provozuje celá řada dopravců. Město Varšava se nachází v tarifním pásmu 1, tarifní pásmo 2 pak zahrnuje některé obce v nejbližším okolí. Všude se nastupuje všemi dveřmi.

Další podstránky:
Kompletní fotogalerie (externí odkaz)
Metro
Tramvaje
Autobusy

Kromě metra, tramvají a autobusů se ve Varšavě můžeme svézt také tzv. rychlou městskou železnicí. Tu tvoří čtyři linky obsluhující také zastávky v zóně 2, tedy v bezpostředním okolí města.

Kromě městských vlaků je možné pro jízdu po městě využít ještě vlaky dalších třech společností, například Koleje Mazowieckie (na snímku). V jakých úsecích je to možné určuje tarif. Tuto možnost však nemají všichni cestující, protože v těchto vlacích platí jen vybrané druhy jízdních dokladů. Z těchto dvou snímků můžeme také vidět, jak je ve Varšavě realizováno hlavní nádraží - tedy pod zemí.

Varšava byla během druhé světové války téměř zničena a Staré Město (v pozadí) bylo podle původních plánů postaveno znova. Kvůli nedostavěné východozápadní lince metra je zde ale problém s dopravou do čtvrti Praga. Tato dvě místa proto spojuje most, po kterém jezdí tramvaje a autobusy ve dvou jízdních pruzích. I tak je kapacita hlavně ve špičkách chvílemi nedostatečná.

Kvůli vysokému podílu povrchové dopravy jsou zastávkové označníky mnohdy vyloženě obsypány čísly linek, které zde zastavují. Zhruba stejný počet linek pak staví u tramvajového ostrůvku, ze kterého je snímek pořízen. Zajímavosti je také veřejné rozlišování označníků podle čísel i v jízdních řádech a vyhledávači spojení, což umožní cestujícímu lépe se orientovat ve složitějších uzlech.

Jízdní řády nejsou graficky zpracovány zrovna na výši, jsou ale přehledné a cestující se z nich dozví opravdu vše potřebné.

Stránka by měla být aktuální ke dni 23. 2. 2014.


PŘIHLÁŠENÍ

Jméno
Heslo

Registrace / Ztracené heslo


AKTUALIZOVÁNO

V současné době dochází zejména k přidávání nových článků do sekce Jiná města.


NÁVŠTĚVNOST

© 2006 - 2018 autobusy.kx.cz & prazskamhd.cz. Autorem webu je Petr Blažek
Kopírování obsahu webu je povoleno jen po předchozí domluvě s autorem